YPATINGOJI ŠUNS UOSLĖ 🫧🐶

Tikriausiai galime drąsiai teigti, kad apie šuns uoslę sklando legendos ir būtent dėl jos ypatingo jautrumo šie gyvūnai yra pasitelkiami įvairioms paieškos užduotims atlikti (nuo sprogmenų, narkotinių medžiagų iki ligų, specifinių augalų paieškos ir kt.)🧐. Apie šią, neabejotinai svarbiausią, šuns juslę šįkart ir pakalbėsime🎓.
Šunis gamta apdovanojo ypatingais uoslės gebėjimais. Jie turi apie 300 milijonų (priklausomai nuo veislės ir nosies ilgio) kvapui jautrių receptorių (žmonės jų turi apie 50 kartų mažiau – vos 6mln.), o smegenų uodžiamoji sritis atsakinga už kvapų analizę yra net apie 40 kartų didesnė nei mūsų – žmonių. Šuns uoslės imlumui svarbų vaidmenį atlieka ir jų šlapia nosis. Drėgmė padeda kvapų molekulėms lengviau prasiskverbti pro nosies gleivinę. Dėl šių fiziologinių savybių šunys užuodžia apie 10-100 tūkst. kartų geriau nei žmonės🥸!
Šunims, priklausomai nuo veislės, būdinga aukštutinė ⬆️ (šuo uodžia orą kilstelėjęs galvą) arba žemutinė ⬇️ (šuo uodžia galva įnikęs į žemę) uoslė. Aukštutinė uoslė yra būdingesnė šunims, kurie veisti užuosti iš labai toli (laikos, paukštšuniai…), o žemutinė uoslė tiems, kurie uodžia pėdsakus palei žemę (skalikai, taksai…). Taip pat mokslininkai, tyrinėję šunų uoslę, juos veikiančius kvapus ėmė skirstyti į tris rūšis: viliojančius, atstumiančius ir neutralius. Viliojantys – tai kvapai turintys teigiamą poveikį šuns organizmui (šeimininko, maisto, kalės, draugų kvapas ir kt.), atstumiantys – tai neigiamą poveikį turintys kvapai (alkoholis, tabakas, buitinė chemija, parfumerija ir kt.), neutralūs – tai kasdienės aplinkos kvapai, į kuriuos šuo nereaguoja. Viliojantys bei atstumiantys kvapai veikia ir šuns elgesį. Galime prisiminti ar įsivaizduoti kaip elgiasi nekastruotas patinas užuodęs rujojančią kalytę, ar šuniukas prie jo kritiškai priartėjus alkoholio gerokai padauginusiam žmogui 😬. Todėl, turėdami šias žinias būtinai stebėkite savo šuniuką ir atpažinę jam malonius ar nepatrauklus kvapus padėkite jam mokytis į juos reaguoti tinkamai 🙌.
Mūsų keturkojai draugai gyvena pasaulyje, kuriame vyrauja kvapai 🫧. Šunys uoslę naudoja atpažindami savo šeimos narius, susirinkdami informaciją apie kitus gyvūnus (lytis, amžius, fiziologinė būklė ir kt.) bei netgi suprasdami žmonių ar gentainių emocijas (išgąstis, jaudulys, ramybė ir kt.).
Šunims uoslė yra pagrindinis įrankis pažinti pasaulį 🌍. Tai yra natūralus elgesys, kurio pagalba jie medžioja, atlieka įvairias užduotis, komunikuoja su kitais parodydami, jog nenori konflikto, taip pat raminasi (kardiologiniais tyrimais įrodyta, jog uostinėjant lėtėja šuns širdies ritmas 💓).
Uostinėdamas šuo atlieka išties didelį darbą, tuo metu padidėja jo kvėpavimo intensyvumas, gali pakilti kūno temperatūra, todėl įvairūs uostymo pratimai yra puikus būdas iškrauti augintinį, tuo pačiu stimuliuojant bene svarbiausią juslę – uoslę🦮. Tam padaryti yra išties daugybė net ir itin paprastų būdų – nuo maisto paieškos žolėje ar susuktame rankšluostyje iki loginių žaidimų ir dar daugiau 📜.
Su šiais didelio pasiruošimo nereikalaujančiais uostinėjimo pratimais supažindinsime tolesniuose DogPunk šunų mokyklos pranešimuose 👩‍💻.
Nepamirškite, kad šis unikalus įrankis silpnėja šunims senstant ar susirgus, todėl svarbu skirti pakankamai dėmesio šio nuostabaus šunų gebėjimo stimuliacijai 🤓🐾.
Teksto autorė
jaunesnioji DogPunk mokyklos trenerė