ETIKETO TAISYKLĖS ŠUNŲ ŠEIMININKAMS

Daugelis mūsų įsigydami šuniuką patenka į pasaulį, kur galioja rašytos ir nerašytos taisyklės. Manau apie jas turi žinoti kiekvienas šuns šeimininkas, jomis vadovautis ir jas vykdyti.
1 TAISYKLĖ: susirinkti savo augintinio 💩
Gamtoje mieliau renkamės ateiti į vietą, kur švaru ir tvarkinga. Tokias vietas kuriame mes patys. Tokios vietos sudaro mūsų namus – mūsų pasaulį. Laikykimės švaros kartu!
2 TAISYKLĖ: pagal LR įstatymus, bei atskirų miestų savivaldybių taisykles, šuo turi būti vedžiojamas su pavadėliu. Kodėl? Nes:
✅ yra užtikrinamas saugumas jūsų šuniui;
✅ yra užtikrinamas saugumas eismo dalyviams, aplinkiniams praeiviams, bei kitiems šunų šeimininkams;
✅ pavadžio ilgis nėra svarbu. Svarbu, kad šuo yra valdomas ir kontroliuojamas šeimininko. Šeimininkas turi būti pasiruošęs sutrumpinti pavadį, jei to reikalauja aplinka.
✅ šuns dydis ir amžius nėra svarbu. Jaunas šuniukas nėra valdomas balsu, šuniui paaugliui labiau rūpi socialinis bendravimas su kitais šunimis, šuo senjoras gali jau jūsų iš neišgirsti, kai jūs pabandysite jį pasikviesti.
Paleistų šunų tema yra nuolatos “aštriai” diskutuojama. Čia prasiplėsiu ir pateiksiu jums kelias situacijas iš šono. “Palaidūnai” erzina žmones turinčius šunis, tiek žmones be šunų.
Pirma situacija: namuose auginu šunį, kuris yra reaktyvus į kitus šunis. Jis nėra agresyvus visuomenei, tačiau turi reaktyvumą. Aš kreipiuosi į šunų elgesio specialistus, trenerio pagalba dirbu su savo šuniu ties neutralia reakcija į kitus šunis, investuoju laiką, finansus ir darbą. Eilinio pasivaikščiojimo metu į mus bėga “Palaidūnas”. Mano šuo regresuoja. O tai reiškia, kad aš turėsiu dirbti žymiai ilgiau, investuoti daugiau pinigų, laiko ir jėgų. Aš patiriu turtinę ir neturtinę žalą.
Antra situacija: mano šuo buvo užpultas vieno tokio “Palaidūno” ir šiuo metu yra jautrus bet kokiam socialiniam bendravimui su gentainiais. Kaip jūs manote ar mano šuniui reikalinga kitų šunų draugija? Kiek laiko ir pinigų aš turėsiu investuoti į savo šuns reabilitaciją po patirto streso su “Pribėgeliu”? Ar yra tikimybė, kad rodydamas baimės ženklus, mano šuo bus dar kartą užpultas eilinio “Pribėgelio”?
Trečia situacija: mano kalytei ruja. Laikomės atokiau nuo šunų vedžiojimo tako ir vietų. Bet horizonte pasirodo draugiškas “Palaidūnas”. Taip, gal būt jis yra draugiškas, tačiau pribėgęs prie mano kalytės jis puls “nedraugauti”.
Ketvirta situacija: mano šuo serga, blogai jaučiasi, po operacijos ir t.t. Ar jam rūpės žaidimai su jūsų “Palaidūnu”, ar jam reikalinga ramybė ir asmeninė erdvė? Ar bandydamas žaisti su mano šuniu, jūsų “Palaidūnas” neužgaus, nesužalos mano sergančio šuns. Ar jam neplyš siūlė po atliktos operacijos?
Penkta situacija: priglaudžiau ar įsigijau šunį ir bandau formuoti santykius su juo. Noriu, kad kol kas jis matytų tik mane, komunikuotų tik su manimi. Norėčiau, kad aš būčiau savo šuniui visas pasaulis. “Palaidūnai” ardo visus mano planus ir įdirbį. Sunku yra kontroliuoti savo šunį su pavadėliu, kai aplink jį lyg žaltys sukiojasi kitas “Palaidūnas”. Nereikalingi impulsai mano šuniui ardo santykius, o erdvė aplink mano kaip šeiminko kojas nebeatrodo tokia saugi, kaip anksčiau.
Čia pateikiau kelias, dažniausiai pasitaikančias gyvenimiškas situacijas. Jų išties yra daugiau. 9/10 šeimininkų nekontroliuoja savo “palaidūnų” šunų atviroje erdvėje ar dirgiklių aplinkoje. Gerbdami vieni kitus, turime vedžioti savo šunis kontroliuodami juos pavadžio pagalba.
3 TAISYKLĖ: o šuniukas! Prieisiu pasisveikinti! Jei jūs iš tolo pastebėjote kitą šeimininką, kurio šuo su pavadėliu:
‼️ nepulkite prie jų sveikintis
‼️ nerėkite iš tolo, kad norite prieiti susipažinti. Jūsų riksmas gali išgąsdinti arba smarkiai užkurti kitą šunį
‼️ neikite susipažinti, nesekite žmogaus, jei kitas šeimininkas pakeičia kryptį į priešingą nuo jūsų
‼️ nesiartinkite, jei kitas šeimininkas sutrumpina pavadį
‼️ nepaleiskite savo šuns nuo pavadžio
✅ atidžiai stebėkite kitą šeimininką bei jo rodomus komunikacijos ar nekomunikacijos signalus iš tolo
✅ prasilenkdami, atkreipkite dėmesį į geltoną 🎗️kaspinėlį prisegtą prie pavadžio, antkaklio ar petnešų.
🎗️ GELTONAS KASPINAS perspėja kitus šunų šeimininkus, kad mano šuniui reikia erdvės!
✅ jei jūs nusprendėte, kad jūsų šuniui reikalinga kito šuns draugija, tai dar nereiškia, kad kito šuns šeimininkas galvoja tą patį. Atsiklauskite šeimininko leidimo komunikacijai.
Šios nesunkios, bet be galo svarbios taisyklės formuoja įpročius ir pagarbą visuomenei. Gyvenkime saugiai! Gerbkime vieni kitus 🙌
Teksto autorė DogPunk šunų mokyklos trenerė